SK Senomaty vs. SKP Rakovník 22.9.2012 - ml. žáci

23.09.2012 19:23

Oč lépe se píše hodnocení zápasu ve kterém jsme vyhráli, oproti zápasu prohranému? Vlastně úplně stejně, protože skutečně na výsledku nezáleží, ale jde o předvedenou hru. A tu opravdu zatím máme podstatně lepší proti soupeřům z kategorie mladších žáků. Náš sobotní soupeř se proti nám představil v ročnících 2000 (5x) 2001 (cca 3x) 2002 - 2004 (cca 4x) - nepamatuji si přesně. Z výzvědné služby vím, že jim chyběl jejich nejsilnější hráč, který dává většinu branek. Bez něj se soupeř musel spolehnout zejména na velmi dobrého brankáře, až mě napadá, kde ty vesnické kluby vždycky seženou takového přerostlíka, který ke všemu umí celkem obstojně chytat :-)

Proti soupeři jsme nastoupili v dobré náladě. Od samého počátku jsem diktovali tempo zápasu, tradičně pak bez gólového zakončení. Naše střelecké pokusy šli buď vedle nebo byly pro golmana lahůdkou. Párkrát nám taky míč při finální střele vůbec nesedl na kopačky, ale to se stává. S postupem času jsem začal mít obavy a pomalu si v hlavě sumíroval, jak budu na tyto stránky psát, jak jsme sice byli lepším týmem, ale jak nám soupeř dal lekci z produktivity. Mé obavy ještě zesílily po dvou situacích, kdy jsme nebyli schopni úpořádně odkopnout míč od naší brány a nepřehledná situace hodně smrděla gólem. A tak jsme šli na poločasovou přestávku za nerozhodného stavu 0:0. V kabině jsme si osvětlili pár věcí, kdy musím kluky pochválit, že jsou schopni poslouchat instrukce trenéra a na hřišti se je snaží plnit (rozehrávky rohů prudkou střelou po zemi, nezbavovat se zbrkle míčů - Vydrýs, zakončovat střelou po zemi - Červajs, nabídka pro golmana apod). Druhý poločas jsme byly v nevýhodě, neboť jsme útočili do kopce (úhel náklonu senomatského hřiště je více než markantní) ale na naši hře se to nijak neprojevovalo. Soupeře jsme vesměs už k ničemu nepustili, za zmínku snad stojí pouze roh, který se stáčel do branky, ale nakonec zůstal v boční síti. No a pak si prostě Šimi řekl, že s tím něco udělá a zahájil ,,svůj,, zápas. :-)  ... Ale není tomu přesně tak, Šimi by samozřejmě bez podpory celého týmu nic nezmohl, ale byl to on, kdo se střelecky prosadil a ukázal, že není zas až tak nic těžkého brankáře překonat. Hlavně po prvém gólu bylo vidět, jak kluci dostali novou chuť a elán. Zápas zcela ovládli, střelecké pokusy zaznamenali i další hráči. škoda, že nám to trvá tak dlouhu, než se odhodláme být v zakončení více aktivní. Jasně se tak ukazuje, že i fotbal je dost o psychice, zejména pak u dětí.

Celkově však platí, že ne vždy se musíme ihned zbavovat míče, že si můžeme vyzkoušet více využít zadní nahrávky (nalejt do druhé vlny na volej), kdy my spíše máme zadní nahrávky po lajně ale nikoliv na střed - je to problém i v tom, že se nám moc hráčů nacpe moc blízkou k bráně na centr a ve středu na zpětnou nahrávku nikdo moc nezůstane. Dále více se pokoušet během přechodu k bráně soupeře přenést míč i na druhou stranu  a další drobné chybky na které se zaměříme.

Naše hra byla pohledná, několik akcí jsem jen tak zůstal stát a sledoval, jak chytrou kombinační hru umíme předvést. Nevyvarovali jsme se sice chyb, které nám občas zkomplikovali život, ale celkově se mi náš výkon velmi líbil.  Stejně tak nelze zmínit, že soupeř svoji pasivitou (zejména v závěru zápasu) nám naši pozici výrazně usnadníl.

Vláďa Helt - zaznamenal jsem asi dva dobré výběhy, pár zákroků na jistotu, jinak ho soupeř výrazně nezaměstnal. o to více s Vláďou začínají spolupracovat naši hráči (zejména obrana), kteří pochopili, že když si s Vláďou nahrajou, usnadní si život a my můžeme celkem rychle přejít do protiútoku. Od trenéra ,,B,, týmu, kde Vláďa vypichoval jsem slyšel, že obdobně dobře se Vláďa prezentoval i v Pavlíkově, kde k rozehrávkám přidal i pár dobrých výkonů, kterými tým výrazně podržel.

Pepa Kougl - bez výhrad, dobrý výkon, Pepa je jedním z hráčů, který podává standardně vysoce kvalitní výkony pouze s malými odchylkami, zatím nebyl zápas, kde by vyslověně vyhořel. S ohledem  na sílu jeho zakončení by si občas mohl říci o zpětnou nahrávku, kterou by poslal přímou střelou na bránu.

Jirka Holý - doufám, že výkony z posledních dnů bude Jirka podávat i nadále. Už je to zase ten starý dobrý Jiří, který umí hrát do těla a podpořit tým. Stále je ale třeba zvyšovat komunikaci s týmem a spolupráci v obraně, zrychlit pohyb s míčem

Dan Mašek - opět pouze drobné chybky, jinak nemám výhrad - i pro něj samozřejmě platí hodně se nabízet při rozehrávce, případně zpětné nahrávce na golmana a vzájemná komunikace

Zdeněk Strnad - no na rovinu, za prvý poločas bych Zdendu nejlépe uškrtil :-), ale druhý poločas se chytil týmového tempa, vyvaroval se osobních chyb při zpracování míče, kterých se dopuštěl v poločase prvém a tak za druhý poločas jej mohu pochválit. I on se musí více nabízet k nahrávce a pokud dostane míč a má před sebou volný prostor, tak rychleji s míčem vyrazit

David Řezáč - David při závěrečných penaltách vytřel soupeři roh branky a mě zrak. Byl bych moc rád, když bych takto rasantní střelecké zakončení viděl od Davida i v zápase. Davidovi ale děkuji, že jej mohu postavit skutečně na jakýkoliv post a on jej dokáže odehrát, to mnoho hráčů nedokáže (v našem týmu vím tak ještě o 2-3 a to ještě kdo ví jestli)

Jiří Vydra - jeden z těch, co poslouchal pokyny trenéra. O přestávce jsem mu  k prvému poločasu vytkl, že se zbytečně rychle zbavuje míče a i v situaci, kdy by mohl míč zatáhnout trošku zbytečně hned nahrává na hráče, kteří jsou obsazeni. Přišlo mi, že Vydrýs byl trošičku zblblej tím, že jsme do něj již delší dobu hustili, že nemá míč drbat a že často přihrává pozdě a tak pro jistotu nahrával hned, jak se k míči dostal. A protože Vydrýs je inteligentní a vnímavý, tak druhý poločas už vyhodnocoval situaci velmi správně, když byla možnost, tak míč zatáhl, když byla lepší nahrávka, tak prostě nahrál :-) JInak další z hráčů, který má svoji herní kvalitu pod kterou neklesá.

Honza Červený - Honza bude vždycky horká hlava, ale je nesmírně důležité, aby udržel nervy pod kontrolou, nesnížil se k tomu, aby odsekával soupeři např. když ho fauloval a to i tehdy, když není faul odpískaný (nebo ho protihráč jinak naštval, nebo se mu nepovedlo něco, co chtěl udělat apod.). Dle mého to v sobotu Honza zvládl, opravdová prověrka však nastane, až se nám výsledkově nebude tolik dařit. Jinak fotbalově Honza dokáže vymyslet a zrealizovat velmi chytré nahrávky a ,,České uličky,, V útoku pak předvedl, že je opravdu dobrý na míči, to jak v běhu dokáže spracovat míč, lehce a chytře přelobovat obranu je prostě super. Na jeho sebeohodnocení, kdy mi při jednom střídání řekl, že si připadal, že tam lítal jak papír sem a tam (to byl zrovna na záloze), mu musím odpovědět, že to je osud středního záložníka. Zejména pak v takovémto zápase, kdy po každé naší akci, která neskončila brankou jsme se museli ihned sprintem vrátit na naši polovinu, neboť brankář soupeře rozehrával zásadně dlouhými výkopy a rozehrávkami. A nechat v tom samotnou obranu by nebylo fér.

Tomáš Itner - přehled na hřišti, spolupráce s týmem, vypracovává hodně příležitostí pro své spoluhráče. Už jsem i psal, že má dobrou hru bez míče, takže nač se opakovat. Tomáš dlouhodobě hraje svůj vysoký standard. Abych ho ale přece jen nepřechválil, tak jak on, tak i ostatní kluci (všichni do jednoho bez výjimky) potřebují se vzájemně co nejvíce sehrát, mluvit na sebe, vědět o sobě a tak vytvářet silný kompaktní tým.

Šimon Procházka - protože rychlostně svého soupeře stíhal, byla jeho hra čistá, kombinační a druhý poločas díky nalezené střelecké potenci zasadil soupeři čtyři rány. Doufám, že podobná střelecká chuť mu vydrží i nadále.

Tomáš Vašmucius: oproti minulému (neslanému) výkonu byl v sobotu Tomáš na hřišti daleko více vidět. Poctivě se vracel, měl pár hezkých přechodů a několikrát se objevil v pěkné pozici (jen si říkám, zda nám Tomáš začal hrát bez míče a správně si nabíhat, nebo za to může laksnost se kterou soupeř obsazoval naše hráče). Tomáš předvedl velmi sympatický výkon.

Lukáš Konopásek- I Lukáš stabilizoval své výkony na požadovanou mez (přeloženo pro děti: již delší dobu se mi líbí, jak Lukáš hraje) V prvém poločase se párkrát zbrkle zbavil míče,  v situaci kdy jsem od něj očekával zakončení, ještě sklepával do stran. Druhý poločas se již snažil zakončovat ve správném okamžiku, dnes si ale vybral řádný kus smůly, měl našlápnuto tak k 5 gólům. Protože to byly situace, které na trénincích spolehlivě proměňuje, píši to, že si vybral svůj smolný den a příští zápas si to vynahradí.

Tak příští zápas bude bez mé přítomnosti (tentokrát se rehabilituji na jižní Moravě :-)), tak jsem zvědav, kdo převezme štěfetu a sesmolí nějaké to hodnocení z pátečního ,,svátečního,, zápasu