dvojzápas pondělí středa SKP Rakovník vs. TJ Čistá + SKP Rakovník vs. FC Jesenice

03.10.2012 18:33

Tak než si dám k večeři houby a než dočistím poslední várku hub, pokusím se napsat hodnocení zápasu tak jak jsem ho viděl já. Tradičně začneme charakteristikou soupeřů

 

TJ Čistá:  soupeř vysledkově a tedy papírově naznačoval, že by měl být vyrovnaným protivníkem. Dle soupisky byli hráči srovnatelně s námi ba dokonce v průměru i trošku mladší (mimochodem, vždy píši o tom, zda soupeř byl starší a případně o kolik, ale berte to jako povrchní informaci, protože na věku ne vždy záleží, spíše z něj lze usuzovat, nakolik bude soupeř rychlý, jak vysoké je nebezpečí, že tam bude herně vyspělejší hráč, který nám způsobí potíže apod.). protože výsledkově na tom soupeř nebyl až tak špatně, tak jsme nevěděli co od něj čekat. Proto byli kluci řádně instruováni a namotivování, jak se ukázalo, zabralo to, viz níže.

 

FC Jesenice: tak tady při srovnání s věkem jsme byli ,,dost pozadu,, tým soupeře byl složen z hráčů 2000 a 2001, 1x 2002,  1x 2003 a ještě jedna dívka roč. 1999. Výsledkově se ale mělo oproti Čisté jednat o slabšího soupeře, protože Jesenice dosud nevyhráli jediné utkání. Jenomže všechno jsou to pouze papírové předpoklady a jednak stále jsem zastáncem, že jde hlavně o hru a že i tým na posledním místě může hrát daleko pohlednější fotbal, než nějací nakopávači, kteří to prostě ukopají silou. Že se nemýlím, prokázalo dění na hřišti.

 

Dnes ohodnotím týmovou hru a jednotlivé hráče ve vztahu zlepšení či zhoršení dvojzápasu

 

týmová hra proti Čisté: dle mého názoru zapůsobilo na naše hráče zejména to, že věděli, že se jedná o kategorii mladších žáků a že soupeř už něco odehrál a nelze ho podcenit. Jinak si ani nedokážu vysvětlit ten kolotoč, který jsme se soupeřem prvních 10 - 15 minut prováděli. Nemohu jinak, než napsat, že soupeř nevěděl, kde mu hlava stojí, dokonale jsme ho rozebrali a protože v brance Čisté byl mladší a vzrůstem menší hráč, zvládli jsme náš nátlak proměnit i výsledkově. Kluci měli chuť hrát. Bohužel jsem ale na naší hře našel dvě negativa, jedno menší a jedno, které prostě nemohu zkousnout.

 

1) Jakmile jsme si udělali nějaký ten výsledkový náskok a kluci pochopili, že to ze sílou soupeře nebude až tak žhavé, tak začali trochu lenošit a už nejeli to komplexní hru. Kolikrát se stalo, že náš hráč nahrál míč a tím to pro něj zkončilo, z místa se už nepohl a v klidu koukal, jak se bude hra dále vyvíjet. To těch prvních 15 minut se nestalo. no ale dejme tomu

2) podstatně horší byl samotný závěr zápasu, kdy někteří kluci vycítili příležitost a dělali trestné výpravy do srdce hřiště soupeře se snahou samostatně zakončit.  To do velké míry zapříčinilo, že se nám rozpadla týmová kombinační hra, což bych v poslední 5-10 minutách zápasu ještě i přežil, ale nemohu rozdýchat, že kluci si dokážou za tohoto stavu nadávet, že tys mi nepřihrál apod. Za stavu, kdy spějeme ke ,,slavnému,, vítězství bych si dokázal představit podstatně uvolněnější atmosféru, zejména když ještě pár minut před tím kluci blbnou a střelcům hatricku obrazně leští kopačky.

Jinak ale naše hra byla velmi dobrá, začátek v mých očí famózní. Soupeře jsme defacto k ničemu nepustili.

 

týmová hra proti Jesenicím. začali jsme opět velmi dobře, ale už jak jsem viděl, že brankář umí i něco pochytat, tušil jsem, že to s naší koncovkou nebude tak horké. Soupeř sázel zejména na své dva hráče, kteří byli fotbalově vyspělí a uměli nám způsobit nepříjemnosti. Vzhledem k tomu, ale nomohli řádně rozvíjet postupnou kombinační hru a preferovali  zejména rychlý přechod a protiútoky. Brankář z ruky vykopával na hranici půlky, kde se  snažili stylem one man show probít k naší bráně, po hříchu několikráte se jim to povedlo. Když už jsme se gólově prosadili, tak do poločasu z rohu (který mimochodem získali opět po samostatném úniku) soupeř srovnal. nevím nakolik to byl tah trenéra, či přirozená aktivita hráčů (sázím na toho trenéra) ale do druhého poločasu soupeř nastoupil s taktikou alá Tatran, tedy v zádu hráči pouze odkopávali dlouhé míče na hrot útoku a snažili se nás aktivně napadat, oběhat, nedat nám ani chvilku čas na zpracování (a jak se dostali k míči tak zase prásk dopředu) . Nutno říci, že tato taktika slavila úspěch a dobrých 5-10 minut byl soupeř lepší, kdy se nám nedařilo založit náš útok. Proto jsem operativně na hřišti změnil taktiku a dočasně nařídil nahrávky zejména do ulic. Tam už číhal Červ, který byl celý nažhavený, aby dokázal co umí. No a pak se podařilo a my šli do vedení. Kluci získali pohodu, a chuť. Střídali narážečky, vysílání do uliček i samostatné průniky, oproti zápasu z Čisté byla herní pohoda až do konce (teda až na ten slovník, to se na tom hřišti občas stydím). Rozhodně jsme se nevyhnuli chyb, některé zpětné narážečky byly hodně riskantní, některé zakončení bylo hodně slabé, ale celkově jsme předvéděli velmi pohledný fotbal, který už přinesl i zasloužené góly.

 

Nemůžeme usnout na vavřínech. Osobně očekávám, že sobotní zápas v Jesenicích proti stejnému soupeři bude o dost náročnější, protože soupeř musel vidět, že nakopávané míče a čistka na vlastní polovině hřiště proti nám slaví úspěch (ponechávám stranou nakolik je to prospěšné pro rozvoj herních dovedností). Je na nás, jak se stím vypořádáme, já ani trenér Fišer v sobotu nebudeme, trenér Žierik obdržel patřičné instrukce (mimochodem bude muset zapsat i zápis a tak očekávám pomoc od rodičů při roztrénování kluků apod.) :-)

 

jednotlivci:

 

pro oba brankáře Vládu Helta i Kubu Hornofa - oba byli srovnatelní, soupeř je nijak výrazně nezaměstnal, Kuba měl jednu pěknou likvidaci samostatného nájezdu. Jinak se kluci snaží spolupracovat s brankářem, ale pořád je to kapánek zbrklé, ale nelze jinak, musíme v tom pokračovat a potřebný klid (nyní spíše od hráčů než brankářů) se dostaví

Pepa Kougl: jasný přehled, proti Čisté neměl rovnoceného soupeře, to jeseničtí ho prověřili podstatně více a je dobré, že v tom nezůstal sám a vždy byl útočník zdvojen. Do dalších zápasu si může dovolit více zakončit v případech, kdy se cítí na střelu. Dále pak očekácám častější přenesení hry do míst, kde je většina našich hráčů, případně vyslat do brejku apod. S jeho výkonem velká spokojenost

Jirka Holý: v pravdě proti Čisté se mi tolik nelíbil (nedůraz apod.), ale svoji reputaci si napravil v dnešním zápase. Uměl míč zatáhnout, narazit i zakončit. Vracel se a uměl doplňovat pepu Kougla. Dnešní výkon byl supr.

Dan Mašek: víc stlačit míč pro sebe, zlepšit zpracování a to je asi tak vše. Jinak prudká střela, čistý důraz do těla, se Šimonem si začínají rozumět a vzájemně se posílají po lajně, takže stále zapracujeme na křižné nahrávce a vyhodnocení, z jaké vzdálenosti to chce už zakončit a kdy je třeba ještě nahrát. Dlouhodobě velmi dobrý výkon

Zdenda Strnad: v prvém zápase odehrál svůj standard, soupeři stačil, proti Jesenicím omluven. Zdenda moc dobře ví, komu je třeba nahrát tak aby hra plynula, nadále se ale musí poprat s technikou na míči, aby přihrávky provedl tak jak by chtěl.

David Řezáč. Jako útočník i jako obránce prostě univerzál. Jako obránce byl ale prospěšnější a to díky své rychlosti. Dokáže hráče obehrát, dnes ale pokulhávala technika na míči, zejména ve zpracování

Jirka Vydra: zejména v druhém zápase  zase ukázal, že je to dříč a poctivka. Plní pokyny trenéra tak jak se má. Dnes ale jakoby se namlsal tím jak je lehké dát gól brankáři Čisté se o to samé pokoušel i dnes. jenže brankář Čisté byl ročníku 2004, zatímco dnešní 2001 a brankářské umění ovládal podstatně lépe. A tak je potřeba aby Vydrýs dobře vyhodnotil, jestli ještě má sílu na zakončení, nebo zda není lepší ještě někomu narazit, případně nalejt na střelu. Ale to se spraví :-)

Šimon Procházka: hrozím se dne, kdy Šimiho někdo zfauluje a já mu to neodpískám. Šimi je hodně temperamentní, ale až na drobné výkyvy pochopil, že musí své emoce udržet na uzdě. To je super, protože jedině tak ho můžu mít za spolehlivého hráče. jinak jak jsem psal, hezky kombinuje s Danem, je dravý a jeho střela je jedovatá.Když chce zatáhnout míč, tak jej zatáhne, nezapomíná ale ani nahrávat. Spokojenost s jeho výkonem.

Tomáš Itner: poslední dobou jsem Tomáše docela i vychvaloval a tak musel asi ukázat, že i on má nějaké ty chybky. V zápase proti Čisté mi z jeho strany celkem dost chyběl důraz. nevím jestli to bylo tím, že nehrál na žádného habána a tak prostě nejel naplno, ale v mých očích to bylo bez důrazu. V dnešním zápase ale už jel na plno bez jediné výhrady, v jeho výkonu bylo vše, co tam být mělo. Dostal pár chytrých nahrávek, zatáhl míč, dával centry před bránu i zpětné narážečky, spolupracoval s týmem.

Tomáš Vašmucius: Tomáš není hvězdou, která by na sebe ztrhávala pozornost ochozů, ale jeho hra se mi poslední dobou líbí čím dál více (tedy minimálně tento dvojzápas :-)). Celkem nenápadný hráč, který ale má svojí techniku a umí ji prodat. Tomáš se důsledně vrací, hraje týmově, má svoji rychlost a důraz. Příští zápasy se u něj zaměřím na to, jaká je jeho hra bez míče, nakolik si nabíhá a nabízí se. S výkony jsem spokojen.

Honza Červený: červajz je bez přehánění dynamit a neřízená střela :-). Fotbalově umí vymyslet skvělé herní situace, nebojí se zakončit a umí i dřít, je fotbalově nadán. Jen on ale ví, jak se svým uměním naloží. Skvělá ukázka byla dnes na počátku druhého poločasu. Plně jsem vnímal, jak je Červ na hrotu útoku napružený na to, aby dostal nahrávku, abychom se oprostili od naší brány a ono stále nic nepřicházelo, mrcasili jsme se na vlastní půlce, nedokázali se zorganizovat a nahrát si. Červ toto zoufale sledoval. Nejdřív podporoval, žádal si míč, ale pomaličku vítězila nervozita. Nakonec ale přišla nahrávka za 5 minut dvanáct a Červ předvedl, co předvedl. Zatáhl míč dostal chut, pak dal i gól a byl ve skvělé herní pohodě. A to se přeneslo i na tým a narozdíl od zápasu úproti Čisté nám herní pohoda vydržela až do konce. Za dnešní výkon zaslouží pochvalu

Lukáš Konopásek: oproti předchozímu zápoasu si podstatně více žádal míč a uměl se pro něj vrátit. Kapánek se nám ale vytratila hra bez míče, tedy aby si dobře nabíhal do příležitostí. Jako útočník už dobře chápe ofsajd systém, stačí mu jen trochu připomenout. S čím ale nemohu být spokojen je to, že při prvním kontaktu s míčem se snaží ihned zakončit. Pokud by věděl, že nelze jinak budiš, ale takto zahrál opakovaně i v situacích, kdy mohl míč zpracovat. Vždyť to nemůže být zábavné odehrávat míče prvním dotekem. Takže Luky zapojit zase svůj um, umět zatáhnout míč, nemusí se vždy a za všech okolností jen nahrávat a sklepávat. Nahrávám, pokud si myslím, že to je prospěšné týmu. ...Ale ten gól byla teda pumelenice :-)

Filip koc: Filip je dalším s hráčům, který umí nahrát. Proti Čisté to i ukázal a stíhal, neb jak jsem psal, soupeř nebyl starší než my. Proti Jesenicím nastoupil jen na chvilku, ale i tak jsme se přesvědčili, že Filip musí pracovat na rychlých nohách

Z časových důvodů jsem neprováděl gramatickou autoremeduru a proto omluvte chyby, kterých bude jako máku ostatně jako vždy, když si po sobě něco nepřečtu. Opravím, až bude čas. Díky

 

trenér