fotbalová kultura

13.10.2012 14:45

Fotbal a sport obecně. Fenomén na který se nechá hledět z mnoha úhlů. Pro jedny je to prostředek k živobytí, pro druhé možnost jak se odreagovat, odpočinout si od pracovních povinností. Fotbal, původně nízkonákladová hra se vypracovala v něco gigantického. A tak fotbal přitáhne své fanoušky, lidi, kteří o něm budou diskutovat a samozřejmě hráče. Hráče malé i velké, horší i opravdové špílmachry. Ti malí pak často mají v těch větších své vzory. S tímto lze obecně souhlasit a ti velcí by si měli uvědomit, že pro mnoho prcků jsou vzory a nebylo by od věci se tak chovat. Ten kdo mě zná, už musí tušit, kam tím mířím. Ano, často tomu tak není, chování mnohých fotbalistů tomu neodpovídá, ba spíše naopak. Z mnoha tréninků jistě víte, že rozhodně nejsem příznivcem Tomáše Řepky. Ikdyž vynechám jeho osobní život do kterého mi až tak moc není, tak jeho chování na hřišti je pro mne naprosto neakceptovatelné. Ke všemu v mých očích okolo sebe vytváří mediální obraz, že je na své tzv. blikance hrdý. Jeho vystupování je buď ,,tak jsem ho po těch párkách vzal a hned jsem za to chytil červenou,, nebo ,,a pak mi naskočil ten můj blikanec a já ho udeřil čelem do hlavy,, a podobné perly. Bohužel dnešní svět je takový, že pro mnohé je to ten pravý frajer a hrdina. Dle mého je spíše zralý na intenzivní psychiatrickou léčbu.

    Tím, že Tomáš Řepka ovlivňuje mnoho malých fotbalistů je mi jeho chování a následné kometování jeho chování o to odpornější. Fotbal tu není pouze od toho, že se naučím kopat do míče, ale fotbal by mě měl naučit sportovnímu chování, umět se sebeprozadit, ale nebýt vulgární, bojovat proti soupeři, ale rovněž jej uznávat. ...Nic z toho Tomáš Řepka neumí. On se pouze naučil kopat do míče a svoji agresivitou zastrašovat soupeře. Tomáš Řepka pro mne nebyl a nikdy nebude fotbalista.

 

https://www.sport.cz/fotbal/gambrinus-liga/clanek/435990-poslal-jsem-sudiho-do-hajzlu-priznal-se-jubilant-repka.html#section-artcl

 

https://www.sport.cz/fotbal/gambrinus-liga/clanek/435997-unikatni-jubileum-krale-blikancu-aneb-repkova-cervena-dvacitka.html#section-artcl

 

Abych jen nehanil, přidal jsem níže jeden odkaz, abych ukázal, jak se taky dá hrát fotbal. Lionel Messi, hvězda světového kalibru. Když hrál za Barcelonu proti Plzni v lize mistrů, nebyl prost toho, aby ,,vyjukaným plzeňanům,, dal jeden svůj dres již o poločas a druhý na konci zápasu. Jeho slovní projevy jsou kultivované, nikdy jsem nezaznamenal, že by soupeřem pohrdal. Je mi vcelku jedno, jestli si takto promyšleně vytváří svůj mediální obraz, ale tento hráč může být fotbalovým vzorem.  A herně? podívejte se na video, l. Messi nemusí nikoho na hřišti zastrašovat, on zastrašuje pouze svým herním uměním.

 

https://www.stream.cz/video/667337-lionel-messi-nikdy-nepada

Doslov: poslat rozhodčího do p... , oplácet, zákeřně faulovat, mluvit jak dlaždič ... to umí každý primitiv. Bojovat v duchu fair play umí jen ti dobří. Každý hráč už v přípravkovém věku se musí tomuto naučit. Pokud to nezvládne, naučí se sice možná hrát fotbal, ale nenaučí se ovládat sebe a být spolehlivým hráčem. A přitom to často začíná hodně nevině. Třeba tím, že se vysmívám slabším soupeřům, tím, že si plivnu do dlaně, když se zdravím s protihráčem na konci zápasu a jiným nevhodným chováním. Pokud toto čtou rodiče, přečtěte to klukům, pusťte jim video, ukažte jim,jak ,,geniálně,, Tomáš Řepka komentuje obdržené červené karty. A klidně mi zase napiště svůj názor.

PS: užívám si té moci, že píšu na ,,vlastní,, stránky a tedy že zde mohu svobodně vyjadřovat své subjektivní názory, proto jsem záložku ,,blog,, vytvořil.

 

trenér

 

ještě něco málo z wikipedie:

 

V roce 2007 založil Messi nadaci "Leo Messi Foundation", podporující přístup ke vzdělání a zdravotní péči pro ohrožené děti. V návaznosti na Messiho zdravotní problémy z dětství nabídla jeho nadace argentinským dětem, kterým byla diagnostikována porucha růstu, transport do Španělska, zajištění zdravotní péče v nemocnici a plné hrazení léčby. Messiho nadace také podporuje jeho vlastní fundraisingové aktivity s podporou Herbalife. 11. března 2010 byl Messi UNICEFem vyhlášen vyslancem dobré vůle. Messiho aktivity jako vyslance UNICEFu byly zaměřeny na podporu dětských práv. Messi je v tomhle plně podporovám Barcelonou, která také spolupracuje s UNICEFem. ....... samozřejmě si uvědomuji, že l. Messi je nejlépe placeným fotbalistou světa :-)