středa 15.5.2013 - starší přípravka SKP ,,A,, vs. SKP ,,B,,

15.05.2013 21:39

Tak máme za sebou poslední mistrovský zápas. před klukama jsme tuto skutečnost příliš nerozmazávali, nechali jsme je trochu na pochybách s tím, že potřebujeme, aby každé utkání odehráli naplno bez ohledu, zda se jedná o přátelské, pohárové či mistrovské. Navíc jsme jim trochu zamotali hlavy tám, že jsme podle aktuální pravidel hráli současně na dvou hřištích, systémem 5+1. K tomuto modelu jsme sáhli, neboť jak jste se mohli dočíst, tak drtivá většina OFS hraje tímto způsobem a tímto způsobem se bude hrát i turnaj na který se chystáme. proto byly kluci rozděleni na dvě poloviny. A odehraný zápas nám ukázal velké nedostatky které máme. Kluci nejsou na tento typ hry řádně sehraní, byť se nechají aplikovat dovednosti, které jsme v hale vybrušovali celou zimu a kdy kluci na malém prostoru dokázali hrát poměrně rychlý fotbal, ve kterém nechyběla kombinace i zakončení. Jenže cca 2 měsíce na trávě a zápasy na půlku hřiště a my zjišťujeme, že před námi je mnoho práce. Osobně jsem mohl sledovat jen utkání na jednom hřišti, ale naše největší nedostatky:

 

- hra na malém prostoru, kde je větší koncentrace hráčů tlačí do rychlosti, přesnosti a nápaditosti v kombinaci. My jsme hráli moc strojově, bez nápadu a hlavně byl minimální pohyb bez míče. Na menším place, kde je daleko více možností k zakončení jsme chtěli zakončovat z 2-3 od brány, takřka nikdo z kluků se neodhodlal k zakončení ze střední vzdálenosti, velmi málo jsme používali zpětné přihrávky, bez kterých se to v tomto systému neobejde. Jakmile se v  systému 5+1  jeden hráč plně nekoncentruje, nebo svoji hru lajdá, či se na to prostě vykašle, okamžitě tím trpí celý tým !!!!

 

Nicméně jsme ukázali i pár opravdu hezkých momentů, pár chytrých kombinací a vyslání do uliček. V jeden okamžik se mi hra nesmírně líbila, soupeře jsme zcela roztočili, ale jednalo se opravdu jen o jednu takovou situaci, která trvala cca 2 minuty a to je málo. Soupeř má pár velmi šikovných hráčů, kteří se uměli prosadit, zejména pak na hřišti blíže tribuně (prostě tam, kde jsem pískal). A tak výsledné skore 9:7 (součet hřišť) v náš prospěch vypovídá o mnohém. Máme před sebou měsíc usilovné práce, kdy naši hráči musejí pochopit základní principy tohoto stylu hry. Proto máme jako trenéři v plánu, opakovat (doufejme, že každý trénink) závěrečných 30 minut tato utkání. A protože na turnaj potřebujeme cca 14 -16 hráčů včetně dvou brankářů a protože se jedná o výběrový turnaj, budou se jednotliví hráči na trunaj kvalifikovat s tím, že do této kvalifikace jsou zahrnuti i hráči roč. 2003, abychom tak spojenými silami mohli reprezentovat SKP Rakovník.

 

Můj osobní názor na výše popsaný systém hry není zcela odmítavý. Je náročný a rozhodně tlačí do herní kombinace na malém prostoru, hráči se ještě častěji setkávají s míčem než v systému 7+1. Nicméně přes všechna pozitiva jsem zastáncem vyrovnaných tréninků a zápasů v obou herních stylech, neboť styl 7+1 má rovněž své nesporné přednosti. Samostatnou kapitolou je pak systém hry na dvou hřistích současně, neboť si dovolím tvrdit, že ze všech okresních mužstech starší přípravky (ale i mladších žáků) jsme jediní, kdo je schopen dvě mužstva sestavit a to ještě s odřenýma ušima. A jet se 14-ti dětma na zápas, kde se na jednom hřišti bude hrát systémem 5+1 v čase 2x25 min.(už jsme to v počátcích zažili), tak to tu snad ani nemusím rozvádět

 

Tímto zápasem jsme ukončili soutěž Okresního přeboru. Rovněž máme ukončen okresní přebor mladších žáků. Nicméně nadále pokračujeme v jarní části Okresního poháru starší přípravky a okresního poháru mladších žáků. Všem hráčům tímto způsobem děkuji za dosažené výsledky, ale zejména za to, že se fotbalu poctivě věnují. Zároveň doufám, že v rámci finiše fotbalového jara ke kterému se pomalu blížíme se vybičují ještě k lepším výkonům, do hry odevzdají vše a fotbalu se budou plně věnovat. jakýmkoliv lajdáním či obdobným chováním by si zhatili všechno dosud vynaložené úsilí a snahu.

 

trenér