turnaj starších přípravek Rakovník - 24.11.2012

25.11.2012 13:20

jak jsem slíbil, přináším hodnocení halového turnaje v Rakovníku. Mnozí jste byli v roli diváků a tak můžete porovnat, jak na turnaj nahlíží trenér a nakolik můj náhled koresponduje s vaším hodnocením.

 

    Turnaje se zúčastnilo 8 týmů rozdělených do dvou skupin. V ,,naší,, skupině byl tým SK Kladno, Baník Švermov a Baník Sokolov. Ve skupině se hrálo systémem každý s každým, vítěz skupiny se utkal o finále s týmem jež skončil na druhém místě sousední skupiny. Tým na třetím místě se potkal s týmem který skončil na místě čtvrtém, no a samozřejmě naopak.

 

Hned ráno jsem obdržel ,,potěšující,, informaci a sice to, že Vláďa Helt byl v pátek na ,,píchání,, ucha a není v plné kondici. Inu začátek, jak má být. naštěstí, jak se ve výsledku ukázalo, tak Vláďova indispozice neměla na jeho výkon  až tak velký vliv. Je nutno ale poděkovat Vláďovi i jeho rodičům, že nás nenechali ve štychu, protože absence Vládi by byla na našem výkonu sakra znát, byť Zdenda byl připraven ihned jako náhradník naskočit.

 

Předturnajové instrukce byly jasně stanoveny. Kluci byli důrazně upozorněni, že ke hře musí přistupovat zodpovědně a zejména důrazně. Známe prostředí rakovnické haly a víme, že je velmi rychlá zejména díky mantinelům, rozměrům a dalším specifikům. Kluci se zdáli být správně namotivováni, neodpustili si samozřejmě pár srandiček a tak jsme se mohli pouze třást, kdy nás tato nálada opustí :-). Měli jsme k dispozici dvě vyrovnané ,,čtyřky,, k tomu jednoho hráče, který byl připraven zaskočit za zraněného hráče, či hráče, který by viditelně bojkotoval týmovou hru, ale jinak věděl, že si v daný zápas nezahraje, ale zahraje si hned v tom dalším. k tomu jsme měli náhradníka Zdendu, který byl připraven naskočit do branky stejně jako v případě potřeby do pole.  A za sebe říkám, že to byla ideální volba, pokud kluci budou při trénincích v roce 2013 předvádět stejné nasazení, tak u tohoto modelu zůstaneme.

 

Náš prvý soupeř byl tým SK Kladno. Z minulosti víme, že všechny týmy SK Kladno jsou velmi kvalitní, pracují vesměs s výběrem hráčů a vždy jsou velmi nebezpeční. Na naší hře bylo znát, že jsme absolvovali přípravné tréninky v hale a že prostředí pro nás není až tak nové. Se soupeřem jsme od počátku předváděli vyrovnanou hru, bohužel jsme to byli my, kdo jako první inkasoval. Co oceňuji v tomto zápase nejvíce, že jsme v žádném případě nesložili zbraně a snažili se srovnat. Nikdo z kluků nepůsobil dojmem, že to je ztracené a obě čtyřky hráli dobře. A výsledek se dostavil. Za krátko jsme otočili na 2:1. Stejně tak i soupeř si byl ale vědom, že vedení o jeden gól v této hale nic neznamená a tak hrál do poslední minuty a to i přes to, že jsme naše vedení před koncem navýšili ještě o jeden gól. A tak jsme po velmi povedeném úvodním utkání a sympatickém výkonu obou mužstev vyhráli poměrem 3:1, což byl ostatně výsledek, který nás provázel takřka celým turnajem. No a my trenéři jsme si říkali, že nějtěžšího soupeře máme snad za sebou. Ale když jsme vzápětí viděli vzájemné utkání našich soupeřů Baníku Švermov a Baníku Sokolov, bylo nám jasné, že naše skupina bude nadupaná a nebude v ni slabých soupeřů.

 

Abychom klukům nedělali v hlavě guláš, snažili jsme se v předzápasových poradách naše rady a instrukce omezit na minimum (např. upozornit některé z ,,útočníků,, že se neustále schovávají za hráči a málo bojují o míč ..kdo to asi byl :-D). Jinak jsme se hlavně zaměřili na vyhecování týmu na jeho sjednocení, aby si každý z hráčů uvědomil, že hraje za celý tým. K tomu bylo hodně sympatické sledovat, jak někteří hráči (Tomáš Vašmucius, Šimi, ale i jiní) dokáží pozitivně hecovat manšaft a udržovat dobrou náladu. Pokud by se dokázali podporovat a hecovat všichni hráči, měli bychom v tomto směru naše snahy za splněné

 

Druhý zápas nám přihrál tým Baník Sokolov. Když jsme ho viděli v jeho prvém vystoupení, bylo nám jasné, že to je rychlý tým s velkou snahou kombinace. No pokud mám popsat průběh zápasu, mohl bych do velké míry použít popis ze zápasu prvého. Opět prohráváme o jeden gól a opět otáčíme na výsledek 3:1. Oproti prvému zápasu ale musím konstatovat, že soupeř byl kvalitnější než SK Kladno a jen naším opravdu vysokým herním nadšením jsme dokázali soupeři ,,bourat,, jeho kombinaci, ale sami jsme již nebyli plně schopni vytvářet vlastní. I tak jsme soupeře přinutili k několika chybám, které jsme naprosto stoprocentně využili, případně jsme předvedli těžko uvěřitelný gól z rohu, doteď nechápu, jak to tam Červajz zatočil :-)

 

A tak po dvou zápasech (s ohledem na další zápasy ve skupině) bylo jasné, že postupujeme do semifinále. A že tam to bylo hodně zajímavé. Papírový favorit ,,Dukla Praha,, se prezentoval hezkou kombinační hrou, Hořovice šli výkonostně nahoru každým zápasem a jejich styl byl pro změnu dravý, bojovný. A nakonec se muselo počítat i s SK Slaný, které naprosto nepředpokládaně smetlo Duklu a to právě zejména až těžko pochopitelným vysokým nasazením, kdy je vpřed hnala takřka celá hala.

 

Z toho co jsem napsal je tak zřejmé, že bylo úplně jedno, zda skončíme ve skupině na prvém, či druhím místě. A protože výsledkově proti nám stál nejslabší soupeř, dovolili jsme si vyjít klukům trochu vstříc a tak se Vydrýs objevil na útoku, hodně si zahrál i Zdenda u něhož oceňuji, že turnaj (ač v pozici náhradníka)s týmem naplno prožíval. No stejně jak trenéři trošičku poslední zápas ve skupině vypustili, tak hráči na palubovce ho vypustili dokonale. Soupeř opravdu nebyl nikterak silný, nezpůsoboval nám výraznější potíže, bohužel místo toho abychom toho využili, tak jsme předváděli něco, co se jen těžce popisuje. nahrávku po zemi jsem nezaznamenal snad ani jednu, míče jsme vesmě nakopávali nějak dopředu a tak je spíše s podivem, že i přesto jsme vedli 3:0. To že to týmu nejde viděl velice dobře i Červajz, bohužel stále je jeho reakcí, že ztratí chuť hrát místo toho, aby tým hecnul. Budiž mu k prospěchu alespoň to, že tuto ,,deku,, ze sebe do dalšího zápasu shodil a byl plně připraven ma další zápas. Nakonec se ještě soupeři podařilo snížit, snad z toho důvodu, abychom neopustili náš oblíbený výsledek 3:1 :-)

 

Po tomto zápase jsem já osobně viděl vyhlídky velmi špatně. V druhé skupině jeden lepší tým, než druhý a my jsme v rozpoložení, kdy někteří zahazují chrániče apod. Právě teď se ale ukázalo, jak někteří hráči mají už týmové uvažování a velmi zdatně pomáhali trenérům ,,nahodit,, tým zpět do kolejí a připravit je na extra důležitý zápas, kdy za soupeře nám nakonec výsledky přivedly tým SK Slaný.

 

A tak jsme šli do semifinále. nebudu říkat, že to byla naše trenérská zásluha, spíše doufám, že náš tým se prostě už sám dokáže hecnout a hrát. Semifinále bylo skvělé. Nejen, že jsme dokázali eliminovat útočné snahy soupeře, ale prvně jsem viděl i velmi zdařilou kombinaci, nahrávky a myšlení (no proti SK Kladno to tam taky trochu bylo, ale přeci jen to byl prvý zápas). Dle mého názoru jsme soupeře zaskočili a to naprosto nachlup stejně, jako náš soupeř ve svém zápase překvapil Duklu Praha. Nastoupil jsme, kombinovali, zakončovali. Celkem obstojně se i vraceli, což bylo opravdu hodně znát. A tak vedení 3:0 bylo naprosto zasloužené. Abychom nezradili výsledek 3:1, tak Láďa soupeři propustil načechraný míč, kdy špatně načasoval svůj pohyb, nicméně pokud si měl Vláďa vybrat nějakou slabší chvilku, tak nebylo nic lepšího, než že si to vybral 2 minuty před koncem zápasu za stavu 3:0. Jinak Vláďa neudělal žádnou jinou chybu, naopak jeho perfektní rozehrávky do stran byly naší velmi silnou zbraní.

 

No a čekalo nás finále a zde repríza utkání ze základní skupiny proti Baníku Sokolov, který možná překvapivě ale naprosto zaslouženě přešel přes tým FC Hořovicko. Kluci byly neskutečně namotivovaní a my trenéři jsme zažili zajímavou situaci, kdy jsme museli kluky naopak krotit, neb jsme měli strach, aby kluci nezačali zmatkovat a neudělali nějakou zbytečnou chybu, jako faul v pokutovém území, nějaký větší faul na vyloučení a to vše právě z přemotivování ....no skoro bych se mohl prohlásit za věštce, byť nikdo z našich kluků nefauloval. Nastupujeme do finále a my opět podáváme skvělý výkon, plný nasazení a bojovnosti, ale po hříchu opět i kombinace, kluci o sobě vědí a hrají spolu. Soupeř v v mých očích nebyl tak nebezpečný jako v prvém případě, i tak byl zápas vyrovnaný. Pak se stal zápas do velké míry emotivní a soupeř se naprosto precizně trefil do dvou našich horkých hlav. Nejprve si soupeř vyšlápl na Šimona a bylo poznat že se Šimim to cloumá. No výborně, střídáme. Tam pro změnu soupeř skolik Červajze. Faul to byl opravdu nehezký, osobně jsem očekával, zda si nezahrajeme přesilovku. On ten faul nebyl nikterak zákeřný, spíše nebezpečný, protože k němu došlo v plném spritnu obou hráčů a navíc u mantinelu. Takže nám vybuchnul i Červajz, kdy jsem se bál, zda se dokonce nesníží k oplácení v přerušené hře (za což ba okamžitě skončil). Nic takového se nestalo, ale bylo vidět, že to jeho hru ovlivnilo. A tak se stalo, co se stalo a my 16 vteřin před koncem obdrželi branku a prohráli 1:0.

.....co Vám mám povídat, byli jste u toho. Více uplakané a nas...ehm naštvané mužstvo na druhém místě jsem ještě neviděl. Já kluky plně chápu, byli nadšení, byli v ráži a předváděli výborný fotbal. Chtěli býti první a jejich sen se jim rozplynul 16 vteřin před koncem. Zklamání bylo opravdu nesmírné. ...Oni se z toho kluci rychle dostanou, počítám, že se již dostali a jsou hrdi na své výkony

 

To pro nás trenéry to dopadlo snad nejlépe, jak mohlo, aneb jak to vidí trenéři. V turnaji jsme předvedli a ukázali, že se můžeme srovnávat s ostatními týmy mimo náš okres. Obstojíme v konkurenci i výběrových týmů a máme dobrý tým. Dnes jsme to předvedli i výsledkově, ale zejména herně, poslední dva zápasy jasně ukázaly, že jsme si finále zasloužili. Narozdíl od hráčů a asi i od rodičů jsem celkem i rád, že jsme skončili druzí, protože se musíme naučit umět přijmout i porážku. A že 16 sekund před cílem po tak dobrém výkonu, to je opravdu kruté.  Nicméně  pokud bychom vyhráli, tak by nás toto zklamání stejně dříve nebo později potkalo a o to by to bylo horší. Pro nás trenéry je hlavní fotbalový výkon, to že kluci spolupracují, velmi si cením hráčů, kteří umí podpořit tým, když se nevede. To je pro nás důležité a to vše jsme předvedli.

 

    Děkuji klukům za předvedený výkon, který rozhodně nebyl bez chyb a ještě mnoho toho musíme zlepšovat a to jak herně, tak týmově. Ale pochvala za předvedený výkon je na místě.

 

PS: abych nezapoměl. nejlepším brankářem turnaje se stal Vláďa Helt

 

trenér